Mankiety do presoterapii przeznaczone są na różne części ciała. Wyróżnia się mankiety o budowie standardowej i overlapped. Czym różnią się od siebie?
Zabieg presoterapii można również wykonać samodzielnie w domu
W zależności od problemu stosuje się mankiety uciskowe na różne części ciała
W mankietach standardowych poszczególne komory są wyraźnie od siebie oddzielone
Presotrapia, czyli forma masażu uciskowego, coraz powszechniej wykorzystywana jest w medycynie, kosmetyce, odnowie biologicznej i rehabilitacji. Stanowi skuteczną formę terapii różnych schorzeń, w tym przede wszystkim obrzęków limfatycznych, pomaga w odchudzaniu i redukcji cellulitu, przyspiesza detoksykację organizmu, sprzyja szybszej regeneracji mięśni. Zabieg jest bezinwazyjny i dla większości pacjentów bezpieczny (niektóre schorzenia stanowią przeciwskazanie dla presoterapii), a do tego nieskomplikowany. Aby poddać się presoterapii, można udać się np. do gabinetu kosmetycznego czy gabinetu rehabilitacji. Zabieg można również wykonać samodzielnie w domu – wystarczy aparat do presoterapii i mankiety uciskowe. W zależności od problemu stosuje się mankiety uciskowe na różne części ciała (np. na ręce, na nogi, na tułów). Jeśli chodzi o budowę, rozróżnia się mankiety standardowe i z systemem komór overlapped.
Polecamy: Podłączanie kilku mankietów jednocześnie
Mankiety do presoterapii mają budowę komorową. Mogą być np. 4-, 6-, 8-, 12- czy 24-komorowe, a im więcej komór, tym zabieg jest bardziej precyzyjny. W trakcie zabiegu powietrze pompowane jest do komór, co powoduje kontrolowany ucisk określonych partii ciała. Mankiet nie jest jednak pompowany równomiernie – komory wypełniają się powietrzem po kolei, w stronę węzłów chłonnych. W mankietach standardowych poszczególne komory są wyraźnie od siebie oddzielone. W przypadku systemu overlapped sąsiadujące komory nakładają się na siebie. Takie rozwiązanie sprawia, że 4-komorowy mankiet overlapped daje takie efekty jak 8-komororwy mankiet standardowy. Mankiety overlapped zapewniają większą precyzyjność w przesuwaniu limfy do węzłów chłonnych i zwiększają skuteczność zabiegu.
Polecamy: Pomiary długości i obwodów kończyn