SPORT - Badania nad wpływem presoterapii na regenerację

Ciężkie treningi i rywalizacja często skutkują u sportowców mikrourazami mięśni i stanami zapalnymi, wywołanymi ciężkim wysiłkiem fizycznym.  Dość niedawno w sporcie kluczowym aspektem stało się unikanie urazów, a także regeneracja w przypadku wystąpienia kontuzji. Regeneracja staje się coraz popularniejsza. Cały czas przybywa prac naukowych na ten temat, wciąż trwają liczne badania. Sportowcy, trenerzy i kluby sportowe są coraz bardziej świadomi i coraz częściej wprowadzają do rutyny usługi takie jak: trening motoryczny, fizjoterapia, masaże i dietetyka. Celem tej współpracy jest poprawa wyników sportowców poprzez unikanie urazów, redukcję zmęczenia i bólu oraz wzmocnienie całego organizmu. Często mówi się o koncepcji regeneracji i adaptacji jako kluczowej we współczesnym treningu sportowym.

Stres, regeneracja, adaptacja

Są to trzy główne czynniki, na które reaguje organizm w czasie wysiłku i po jego zakończeniu. Stres to pierwszy etap, z którym ciało musi się zmierzyć. Wysiłek fizyczny wiąże się z obciążeniem całego organizmu i jest to właśnie stres. Zaburza on homeostazę, czyli równowagę, do jakiej dąży organizm. W związku z tym, ciało uruchamia mechanizm naprawiania szkód (regeneracja) a także zapobiega dalszym negatywnym skutkom wynikającym ze stresu (adaptacja).

W praktyce widać pewną zależność. Wysiłek fizyczny powoduje szereg odpowiedzi ze strony układu hormonalnego oraz wprowadza organizm w stan stresu. Po wysiłku należy zadbać o odżywienie, odpoczynek i sen odpowiedniej jakości i długości, dzięki czemu organizm się regeneruje. Wskutek tego ciało reaguje w pożądany przez nas sposób np. dochodzi do zwiększenia siły i masy mięśniowej, co ma dostosować organizm do podobnego wysiłku w przyszłości.

Należy mieć na uwadze możliwość przetrenowania. Jeśli poddajemy ciało ciągłemu przeciążaniu (stresowi) i nie damy mu czasu na odpowiednią regenerację to nie będzie ono w stanie naprawić powstałych szkód, ani się zaadaptować. W wyniku takiego postępowania spada wydajność organizmu, a sportowiec nie osiąga postępów. W wyniku przetrenowania może dojść do stanów zapalnych objawiających się bólem mięśni, obrzękiem i utrudnionym poruszaniem.

Aby organizm mógł się zaadaptować do treningów, należy mu zapewnić odpowiednią regenerację. Coraz większą popularność zdobywają urządzenia do presoterapii, które pojawiają się coraz częściej w gabinetach fizjoterapii, które współpracują ze sportowcami. Niektóre spośród urządzeń są odpowiednie do stosowania samodzielnie w domu i wielu sportowców, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów korzysta z takiej formy regeneracji. Presoterapia zmniejsza tkliwość i sztywność mięśni, a także przyspiesza gojenie mikrourazów mięśni.

Przeprowadzone w USA badania na temat wpływu presoterapii na regenerację w sporcie.

Wiodącym producentem urządzeń do presoterapii w Polsce jest marka PRESSMATIC, która zyskała popularność z uwagi na to, że oferuje urządzenia wysokiej jakości w przystępnej cenie. PRESSMATIC ma w swojej ofercie wiele różnych modeli urządzeń o różnych funkcjach, mocy i rozmiarach. Z uwagi na aktywny tryb życia, sportowcy i fizjoterapeuci dojeżdżający do swoich pacjentów, najczęściej wybierają modele przenośne, które są zasilane akumulatorowo, dzięki czemu można je zabrać np. do szatni, parku, czy na zawodu.