Co to jest presoterapia?

Jeśli zmagasz się z obrzękiem limfatycznym, obrzękiem lipidowym, żylakami lub innymi zaburzeniami krążenia, prawdopodobnie już zetknąłeś się z pojęciem presoterapii. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod w terapii tych schorzeń. Z tego artykułu dowiesz się dokładnie na czym polega presoterapia.

Co to jest presoterapia?

Presoterapia, inaczej sekwencyjny masaż uciskowy lub masaż pneumatyczny jest jedną z metod leczenia obrzęku limfatycznego. To nic innego jak rodzaj drenażu limfatycznego wykonywanego przy użyciu specjalnego aparatu. Urządzenie wyposażone jest w rękawy (mankiety) dostosowane do różnych części ciała, np. mankiet na nogę, rękę lub tułów. Każdy z tych mankietów jest podzielony na kilka komór, najczęściej 4 lub 6, które kolejno wypełniane są powietrzem pompowanym przez aparat.

Mankiety do presoterapii nóg.

Wypełnione powietrzem komory mankietu, wywołują miejscowy ucisk na ciało, dzięki czemu limfa zaczyna się przemieszczać. Bardzo ważna jest kolejność napełniania komór, ponieważ w przypadku problemów limfatycznych komory powinny być napełniane w kierunku węzłów chłonnych, czyli np. od palców stopy do pachwiny. Dzięki temu limfa będzie odpływać z miejsc objętych zastojami w kierunku węzłów chłonnych, gdzie zostanie przefiltrowana i przekazana dalej do obiegu.

Presoterapia powstała w stanach zjednoczonych w latach 60. przez grupę naukowców poszukujących pomocy dla kobiet po przebytym zabiegu mastektomii, u których występuje bardzo wysokie ryzyko obrzęku limfatycznego. W tych czasach technika manualnego drenażu limfatycznego była jeszcze dość młoda (E. Vodder opracował ją w 1930r.) i niewielu terapeutów potrafiło ją wykonywać, należało więc szukać alternatywy. Dlatego powstało urządzenie do sekwencyjnego masażu uciskowego, które działa zgodnie z teorią manualnego drenażu limfatycznego, a nie wymaga specjalnie wykwalifikowanego personelu.

Dziś aparaty do masażu pneumatyczny są bardzo rozpowszechnione zarówno wśród profesjonalnych gabinetów masażu i fizjoterapii, jak i wśród samych pacjentów. Obecnie produkuje się zarówno urządzenia profesjonalne, jak i znacznie prostsze w obsłudze i tańsze aparaty domowe. Dzięki temu pacjenci (szczególnie ci cierpiący na przewlekły obrzęk limfatyczny) nie muszą już korzystać z kosztownych i czasochłonnych wizyt u profesjonalistów.

Polecamy: Termoterapia FIR - do czego służy?

Wskazania do zabiegów presoterapii

Presoterapia okazała się bardzo skuteczną terapią nie tylko w przypadku obrzęku limfatycznego, ale przynosi też korzystne efekty w leczeniu następujących schorzeń:

  • zaburzenia krążenia żylnego np. żylaki, choroba niedokrwienna kończyn
  • dna moczanowa
  • neuropatie
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • cieśń nadgarstka

Należy jednak pamiętać, ze w wyżej wymienionych schorzeniach konieczne jest wskazanie od lekarza lub fizjoterapeuty do stosowania presoterapii.

Masaż pneumatyczny stosuje się często u sportowców, ponieważ poprawia trofikę mięśni oraz łagodzi ból, zakwasy i zmęczenie kończyn.

Presoterapia jest główną metodą terapii w zespole niespokojnych nóg. Regularne stosowanie masażu uciskowego powoduje znaczną ulgę i przeciwdziała powstawaniu obrzęku ortostatycznego.

Ogromną popularność zabiegi presoterapii zyskały w dziedzinie kosmetologii i kształtowania sylwetki. Drenaż limfatyczny bowiem posiada właściwości detoksykujące. Poprawa krążenia limfatycznego wiąże się z lepszą przemianą materii i sprawnym usuwaniem jej produktów z organizmu. Dzięki temu presoterapia wpływa korzystnie na jędrność skóry i pomaga w walce z cellulitem. Sekwencyjny masaż uciskowy ma ogromne znaczenie w leczeniu nadwagi i otyłości, ponieważ ułatwia pozbycie się z organizmu nadmiaru wody, przyspiesza metabolizm i usprawnia wydalanie toksyn.

Presoterapia w domu

Leczenie obrzęku limfatycznego bywa bardzo trudne, a objawy mogą utrzymywać się wiele miesięcy, a nawet lat. Zdarza się, że obrzęk towarzyszy pacjentowi już do końca życia. Jednak na żadnym etapie choroby nie wolno się poddawać, ponieważ nieleczony obrzęk limfatyczny może się nasilać i prowadzić nawet do słoniowacizny. Duża część pacjentów wymaga nawet codziennego usprawniania przepływu limfy, a tak częste korzystanie z usług profesjonalistów wiąże się z dużym kosztem i często dojazdami. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup domowego aparatu do drenażu limfatycznego.

Aby przystąpić do samodzielnego wykonywania zabiegów nie trzeba przejść żadnego przeszkolenia. Urządzenia domowe do presoterapii są bardzo proste w obsłudze, więc wystarczy zapoznać się z instrukcją. Wystarczy założyć na kończynę specjalny mankiet, podłączyć go do urządzenia pompującego i ustawić program i czas zabiegu. Masaż powinien trwać około 30-45 minut. Jeśli zachodzi taka potrzeba można go wykonać 2-3 razy dziennie. Ponieważ obrzęk zwykle zmniejsza się po nocy, a nasila się w ciągu dnia, warto wykonywać zabiegi popołudniu i/lub wieczorem. Kończyna poddawana masażowi uciskowemu powinna znajdować się w elewacji, czyli być uniesiona, np. położona na klinie. Aparat do drenażu limfatycznego w domu bardzo ułatwia leczenie obrzęku limfatycznego, jednak nie należy zapominać, jak ważna jest gimnastyka.

Jak wybrać domowy aparat do presoterapii?

Domowy aparat do presoterapii.