Jak wybrać domowy aparat do presoterapii?

Na rynku znajduje się wiele różnych urządzeń do presoterapii, a przedział cenowy jest bardzo szeroki. Osoba poszukująca odpowiedniego dla siebie aparatu staje przed niemałym wyzwaniem. Oczywiście każdy chciałby mieć dla siebie możliwie najlepszy sprzęt, ale cena również odgrywa ważną rolę. Podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę wybierając dla siebie urządzenie do uciskowego masażu limfatycznego.

Ilość komór w mankietach

To chyba pierwsza różnica, która rzuca się w oczy podczas porównywania różnych modeli. W ofercie producentów urządzeń do presoterapii znajdziesz aparaty obsługujące najczęściej mankiety 4-komorowe, 6-komorowe lub 8-komorowe. Pamiętaj, że nie jest to tylko kwestia mankietu, a całego systemu, np. urządzenie na mankiety 4-komorowe nie obsłuży mankietu 6-komorowego.

Zasada jest prosta: im więcej komór, tym lepiej. Od ilości komór w mankiecie zależy, jak szybko i sprawnie uda się odprowadzić limfę z miejsc objętych obrzękiem. Niestety wraz z rosnącą ilością komór w mankietach, znacznie rośnie też cena zakupu zestawu. Z tego względu należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania: ile komór potrzebuję i ile mogę wydać?

Przeważnie do użytku domowego poleca się aparaty do presoterapii obsługujące 4 komory lub aparaty do presoterapii obsługujące 6 komór. Użytkownicy domowi oczekujący wysokiego komfortu masażu i bardzo szybkich efektów zwykle decydują się na aparaty do presoterapii obsługujące 8 komór.

Z kolei 12 i więcej komór raczej wykorzystuje się w gabinetach, gdzie bardzo dużą rolę odgrywa czas przeznaczony na pacjenta. W specjalistycznych placówkach trzeba obsłużyć jak najwięcej pacjentów w jak najkrótszym czasie, a duża ilość komór w mankietach pozwala znacznie skrócić czas zabiegu. W związku z tym, jeśli zdarzyło ci się korzystać z zabiegów w gabinecie, gdzie było np. 12 komór w mankiecie to nie oznacza, że w użytku domowym 4 komory Ci nie wystarczą. Jeśli jednak cierpisz na bardzo duży obrzęk limfatyczny, może się okazać, że niewielka ilość komór w mankietach nie umożliwi odpowiedniego odpływu limfy. W takim przypadku raczej nie bierz pod uwagę urządzeń, które obsługują mniej niż 6 komór w mankiecie.

Polecamy: Termoterapia FIR - do czego służy?

Maksymalne ciśnienie

Do zabiegu presoterapii nie stosuje się bardzo wysokiego ciśnienia. Zwykle około 100-150mmHg. Drenaż limfatyczny musi być dość delikatny, powierzchowny. Jednak wybierając urządzenie zwróć uwagę, by jego maksymalne ciśnienie nie było niższe niż 200mmHg. Dzięki czemu pompa aparatu nie będzie musiała pracować na 100% możliwości, co mogłoby wpłynąć niekorzystnie na jej wytrzymałość.

Układ sterowania

Aparaty do drenażu limfatycznego różnią się układem sterowania. Wyróżniamy układ sterowania analogowy i cyfrowy.

Aparaty analogowe są najtańsze i najmniej zaawansowane. Zwykle nie posiadają żadnego wyświetlacza, ani programów do wyboru, a jedynie pokrętła do ustawienia czasu i ciśnienia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielkim budżetem, a bardzo potrzebują urządzenia do drenażu limfatycznego, jednak w niektórych przypadkach model analogowy może się nie sprawdzić. Zwykle w analogowych aparatach jest wgrany tylko jeden program, czyli sekwencja napełniania komór.

Pacjenci jednak mają różne potrzeby i z tego względu dobrze mieć do wyboru przynajmniej 3 różne sekwencje, żeby znaleźć dla siebie najbardziej odpowiednią. Większą ilość programów oferują aparaty cyfrowe. Ponadto są one wyposażone w wyświetlacz, który prezentuje wszystkie wybrane parametry zabiegu jak czas, ciśnienie, program. Często posiadają też pilot zdalnego sterowania. Podsumowując urządzenia sterowane cyfrowo dają znacznie więcej możliwości, dzięki czemu zwiększają komfort używania.

Funkcja pomiń/skip

Funkcja pominięcia pompowania dowolnej komory może nosić różne nazwy np. pomiń lub skip. Umożliwia odłączenie jednej lub więcej komór, kiedy np. masowanie jakiejś okolicy jest niewskazane lub sprawia ból.

Rodzaj mankietu

Najważniejsze w wyborze mankietu jest to, żeby obejmował on przynajmniej ¾ całej długości kończyny. Nawet jeśli borykasz się z obrzękiem ograniczonym np. do kostki lub łydki to stosowanie mankietu tylko na ten obszar nie przyniesie żadnego efektu. Obrzęk w dolnych częściach kończyny zwykle wiąże się z tym, że węzły chłonne w tej okolicy nie działają sprawnie, dlatego ważne, by limfę przemieścić do innych węzłów chłonnych, które znajdują się np. w okolicach pachwin lub dołów pachowych. W takim przypadku wystarczy mankiet, który sięga przynajmniej do połowy uda/ramienia. Z kolei osoby cierpiąca na obrzęki powyżej łokcia czy kolana muszą mieć mankiet obejmujący całą kończynę, a zdarza się czasem, że muszą się też wspomagać mankietem na tułów.

Niektóre mankiety, szczególnie w większych rozmiarach posiadają system „overlapping”, w którym komory nakładają się na siebie, jak dachówki. Taki układ komór sprawia, że limfa przepychana jest w bardziej płynny sposób i nie tworzy się zastój w miejscu styku komór (do takiego zjawiska dochodzi, chodź bardzo rzadko, zwykle w przypadku zaawansowanych obrzęków).

Rozmiar mankietu

Na stronie internetowej ukazane są obwody i długość każdego mankietu. Aby prawidłowo dobrać mankiet należy zmierzyć obwody swoich kończyn w pokazanych miejscach. Należy pamiętać, że podane wymiary dotyczą mankietu przed napompowaniem i że napompowany już mankiet będzie nieco węższy i krótszy. Dlatego ważne, żeby kupić mankiet o kilka centymetrów większy od wymiarów kończyny. Do niektórych mankietów dostępne są też pasy poszerzające, dzięki którym można zwiększyć obwód mankietu o kilka cm.