Presoterapia blizny

Blizn nie można całkowicie zlikwidować, ale można je zmniejszyć i rozjaśnić. Skuteczną metodą leczenia blizn jest presoterapia.

  • Jedną z metod terapii blizn jest presoterapia (leczenie uciskiem)
  • Blizny mogą powstawać po operacjach chirurgicznych, urazach mechanicznych, w wyniku oparzeń czy chorób
  • Presoterapia jest nieinwazyjną metodą terapii, która może być wykorzystywana również do leczenia blizn

Tworzenie się blizn jest naturalnym procesem regeneracji skóry. Kiedy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, ubytek zastępowany jest tkanką łączną włóknistą. Widoczna zmiana na skórze, pozostająca po wygojeniu rany, to właśnie blizna. Brak włókien elastycznych sprawia, że są one mało elastyczne. Dodatkowo charakteryzują się brakiem poletkowania, dlatego wygojone fragmenty skóry są jaśniejsze i gładsze. Jeśli rana goi się w sposób nieprawidłowy lub jest nieodpowiednio pielęgnowana, blizny mogą być przerośnięte, twarde i pogrubione, co stanowi duży dyskomfort i problem natury estetycznej dla wielu pacjentów. Blizn, co prawda, nie można całkowicie zlikwidować, ale można je zmniejszyć i rozjaśnić. Jedną z metod terapii jest presoterapia blizny (leczenie uciskiem).

Polecamy: Efekty presoterapii

Blizna – niechciana pamiątka

Blizny są śladami po uszkodzeniu skóry. Mogą powstawać po operacjach chirurgicznych, urazach mechanicznych, w wyniku oparzeń czy chorób (np. ospy wietrznej czy trądziku pospolitego). Na wygląd blizny ma wpływ szereg czynników, m.in. lokalizacja rany, przebieg gojenia rany, wiek (z wiekiem rany gorzej się goją), ilość i rodzaj zastosowanych szwów (w przypadku blizn pooperacyjnych) czy predyspozycje genetyczne. Blizny to nie tylko problem estetyczny Mogą one być źródłem świądu i bólu, przyczyniać się do powstawania deformacji kosmetycznych i powstawania zaburzeń funkcjonalnych (np. przykurcze) i dyskomfortu psychicznego.

Polecamy: Aparat do drenażu limfatycznego w domu – opinie

Terapia blizny presoterapią

Presoterapia jest nieinwazyjną metodą terapii, która może być wykorzystywana również do leczenia blizn. Specjalne mankiety (na kończyny lub tułów) wypełniają się powoli powietrzem, wywierając ucisk na miejsce, w którym jest blizna. W wyniku ucisku dochodzi do niedotlenienia tkanek, zwolnienia ich metabilizmu, redukcji fibroblastów i nasilenia aktywności kolagenazy, czyli enzymu rozkładającego kolagen. Zastosowanie presoterapii skutkuje zahamowaniem rozrostu blizny ponad powierzchnię skóry, pozwala również zmniejszyć natężenie czerwonego zabarwienia blizn. Presoterapia blizny wskazana jest przede wszystkim do leczenia zmian skórnych o dużej powierzchni.