Presoterapia dla chorych na cukrzycę

U pacjentów chorych na cukrzycę mogą pojawiać się obrzęki nóg i stóp. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości warto stosować presoterapię.

  • Cukrzyca nazywana jest epidemią XXI wieku
  • U pacjentów zmagających się z cukrzycą bardzo często występują obrzęki nóg i stóp
  • Bardzo skuteczną formą terapii jest mechaniczny drenaż limfatyczny

Polecamy: Presoterapia w leczeniu nadwagi i otyłości

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Gdy trzustka nie wydziela wystarczającej ilości insuliny (hormonu regulującego poziom cukru we krwi) lub gdy organizm nie może efektywnie jej wykorzystać, dochodzi do hiperglikemii. Podwyższony poziom cukru we krwi jest niekorzystny dla organizmu. Może powodować uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych, negatywnie wpływać na pracę układu nerwowego i prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Choroba nazywana jest epidemią XXI wieku. Co prawda nie jest zaraźliwa, ale chorych przybywa w zastraszającym tempie. Jej powstawaniu sprzyjają m.in. złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość. Według danych WHO jeszcze w 1980 r. zmagało się z nią 108 mln osób, a w 2014 – już 422 mln. Na cukrzycę cierpi ponad 3 mln Polaków, przy czym część pacjentów pozostaje niezdiagnozowana.

Polecamy: Zabieg presoterapii

Opuchlizna nóg – jak sobie z nią radzić?

U pacjentów zmagających się z cukrzycą bardzo często występują obrzęki nóg i stóp. Mogą być spowodowane różnymi powikłaniami, np. nieprawidłową pracą układu krążenia czy niewydolnością nerek. Bardzo ważne, aby z objawami zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie przyczynowe. Ponieważ bolesność, opuchlizna i uczucie ciężkości nóg znacznie pogarszają komfort życia pacjentów, warto również wdrożyć leczenie objawowe. Bardzo skuteczną formą terapii jest mechaniczny drenaż limfatyczny. Presoterapia stymuluje układ chłonny i poprawia przepływ limfy. Zabieg łagodzi nieprzyjemne dolegliwości, zmniejsza opuchliznę, poprawia samopoczucie i pozostawia uczucie lekkości. Urządzenia do preoterapii są bardzo proste w obsłudze, a zabiegi można wykonywać również samodzielnie w warunkach domowych.