Presoterapia jako regeneracja po długotrwałym unieruchomieniu

W jaki sposób presoterapia pomaga pacjentom po długotrwałym unieruchomieniu? Czym kierować się przy wyborze sprzętu dla pacjentów z takimi problemem?

  • Wielotygodniowe lub nawet wielomiesięczne leżenie niekorzystnie wpływa także na układ mięśniowo-szkieletowy
  • Jednym z zabiegów, który sprzyja lepszej regeneracji po długotrwałym unieruchomieniu, jest presoterapia
  • Presoterapia jest skuteczną formą leczenia obrzęków o różnym podłożu

Długotrwałe unieruchomienie, np. z powodu kontuzji, uszkodzeń układu nerwowego czy ciężkich chorób, nie wpływa dobrze na ogólny stan pacjenta. Brak lub bardzo ograniczona aktywność jest przyczyną ogólnego osłabienia i negatywnie oddziałuje na układ moczowy, serce i układ sercowo-naczyniowy (może powodować zakrzepy, w naczyniach poniżej serca zmniejsza się ciśnienie krwi), układ pokarmowy, płuca, a także na kondycję psychiczny. Wielotygodniowe lub nawet wielomiesięczne leżenie niekorzystnie wpływa także na układ mięśniowo-szkieletowy – powoduje zmniejszenie napięcia mięśni, co skutkuje ich zanikiem, zmniejsza ukrwienie tkanki kostnej, przyczynia się m.in. do usztywnienia stawów, mogą pojawiać się przykurcze. Aby uniknąć niepożądanych skutków związanych z brakiem aktywności, jak najszybciej należy wdrożyć rehabilitację. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomogą również szybciej odzyskać sprawność.

Polecamy: Jakiego aparatu do presoterapii używają fizjoterapeuci?

Jak wygląda zabieg presoterapii?

Jednym z zabiegów, który sprzyja lepszej regeneracji po długotrwałym unieruchomieniu, jest presoterapia, czyli mechaniczny drenaż limfatyczny. Zabiegi powszechnie stosowane są w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji, ale z powodzeniem można wykonywać je samodzielnie w domu. Wystarczy odpowiedni sprzęt – aparat do presoterapii i komplet mankietów uciskowych. Urządzenie steruje pompą, która wtłacza powietrze do mankietów. Ich kolejne komory, wypełniając się powietrzem, wywierają ucisk na określone partie ciała.

Jak działa presoterapia? W jaki sposób może być pomocna po kontuzjach i długotrwałym unieruchomieniu?

Kontrolowany ucisk stymuluje funkcjonowanie układu limfatycznego i krwionośnego. Presoterapia jest skuteczną formą leczenia obrzęków o różnym podłożu, przyspiesza przemianę materii, sprzyja lepszej detoksykacji organizmu (limfa zbiera toksyny i odprowadza je do węzłów chłonnych) i niweluje stres. Warto pamiętać także, że układ limfatyczny odgrywa ważną rolę w odporności organizmu. Mechaniczny drenaż limfatyczny sprawdzi się również jako zabieg regeneracyjny dla pacjentów po długotrwałym unieruchomieniu. Presoterapia przyspiesza procesy regeneracyjne i usprawnia krążenie, co jest istotne w profilaktyce zakrzepów. Zabiegi zmniejszają dolegliwości bólowe, uczucie napięcia i stany zapalne.

Polecamy: Relaks w trakcie presoterapii – czy jest możliwy?

Presoterapia – jak wybrać sprzęt?

Dostępne w sklepach modele urządzeń do presoterapii różnią się ceną i parametrami, mogą mieć również odmienne funkcje i programy. Jak wybrać sprzęt? Wszystko zależy, czy aparat ma być przeznaczony do użytku domowego, czy profesjonalnego. Urządzenia sterowane analogowo są nieco mniej precyzyjne niż cyfrowe, ale tańsze – świetnie sprawdzą się jako sprzęt domowy. Przy zakupie aparatu do presoterapii należy sprawdzić, ile komór może obsługiwać. W profesjonalnych gabinetach przeważnie stosuje się zaawansowane urządzenia sterowane cyfrowo, które mogą obsługiwać wiele komór i rękawów jednocześnie. Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, dla pacjentów wymagających rehabilitacji po długotrwałym unieruchomieniu szczególnie korzystne może być stosowanie urządzeń do presoterapii z funkcją elektrostymulacji EMS.

Urządzenie do presoterapii z funkcją elektrostymulacji EMS

Elektrostymulacja jest zabiegiem, który w celach terapeutycznych wykorzystuje impulsy prądu o określonych parametrach. Jednym z jej rodzajów jest elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS. Impulsy powodują skurczanie się i rozkurczanie mięśni – podczas zabiegu pracują one jak podczas naturalnej aktywności fizycznej. Prądy EMS wzmacniają siłę mięśni i zapobiegają ich atrofii, wzmacniają stawy i zwiększają ich ruchomość, a także wpływają na poprawę cyrkulacji krwi, co pozwala zapobiegać zakrzepom.