Presoterapia po operacji

Presoterapia stosowana jest w celu usprawnienia cyrkulacji limfy w organizmie. Zabiegi polecane są również pacjentom po przebytych operacjach.

  • Presoterapia zalecana jest w przypadku obrzęków pooperacyjnych i jako forma rekonwalescencji po operacjach
  • Presoterapię można stosować również po zabiegach chirurgii plastycznej
  • Presoterapia wspomaga działanie układu krwionośnego i limfatycznego

Polecamy: Presoterapia blizny

Presoterapia, czyli sekwencyjny masaż uciskowy, wspomaga działanie układu krwionośnego i limfatycznego. Zabiegi są szczególnie polecane pacjentom, którzy zmagają się z obrzękami kończyn o różnym podłożu, ale warto wiedzieć, że lepsza cyrkulacja chłonki ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Limfa wspomaga proces oczyszczania organizmu z toksyn (zbiera toksyczne substancje i transportuje je do węzłów chłonnych, skąd odprowadzane są do nerek, a następnie usuwane z ciała), wzmacnia odporność i wspomaga przemianę materii. Od dobrze funkcjonującego układu limfatycznego zależy również sprawność i elastyczność tkanki łącznej. Wskazania do drenażu limfatycznego to m.in.: zaburzenia krążenia krwi i chłonki, profilaktyka zakrzepowo-zatorowa, cellulit, otyłość, choroby neurologiczne, przewlekłe nerwobóle mięśni. Presoterapia zalecana jest także w przypadku obrzęków pooperacyjnych i jako forma rekonwalescencji po operacjach z zakresu chirurgii plastycznej.

Polecamy: Efekty presoterapii

Zastosowanie terapii po zabiegach chirurgicznych

Obrzęk jest wynikiem nadmiernego gromadzenia się płynu w przestrzeni komórkowej i jamach ciała. Przyczyny powstawania obrzęków mogą być różne. Bywa, że pojawiają się po przebytej operacji. Bardzo często zmagają się nimi pacjentki po przebytej mastektomii – na skutek usunięcia węzłów chłonnych pojawia się problem z prawidłowym odpływem limfy z kończyny. Specjalne mankiety, które stosuje się w zabiegach presoterapii, wypełniają się powietrzem i powodują kontrolowany ucisk na kończynę górną, co wspomaga przepływ płynów w układzie chłonnym i żylnym, a w konsekwencji redukuje obrzęki. Presoterapię można stosować również po zabiegach chirurgii plastycznej, takich jak np. liposukcja.