Termoterapia FIR – do czego służy?

Termoterapia FIR wykorzystuje terapeutyczne działanie promieniowania podczerwonego. Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia dają zabiegi.

  • Niektóre urządzenia do presoterapii umożliwiają dodatkowo wykonywanie zabiegów termoterapii FIR

  • Podczas zabiegu promieniowanie przenika do skóry właściwej, mięśni i tkanki tłuszczowej

  • Termoterapia FIR usprawnia cyrkulację krwi

Termoterapia FIR – do czego służy?

Gabinety medycyny estetycznej, salony kosmetyczne i gabinety odnowy biologicznej oferują różnego rodzaju zabiegi dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia. Jedną z popularnych form terapii jest presoterapia (mechaniczny drenaż limfatyczny). To rodzaj masażu uciskowego, który pomaga leczyć zastoje limfatyczne, wspomaga proces odchudzania, poprawia kondycję skóry, pomaga zwalczać cellulit, a ponadto bardzo odstresowuje i relaksuje. Niektóre profesjonalne urządzenia do presoterapii umożliwiają dodatkowo wykonywanie zabiegów termoterapii FIR, a połączenie tych dwóch metod może przynieść wiele korzyści.

Polecamy: Presoterapia w gabinetach kosmetycznych

Co to jest termoterapia FIR?

W termoterapii wykorzystuje się lecznicze działanie podczerwieni, a konkretnie podczerwieni dalekiej (FIR, ang. far infrared), o długości fali 30 – 1000 μm. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale jest odczuwalne przez receptory czuciowe w postaci ciepła. Podczas zabiegu promieniowanie przenika do skóry właściwej, mięśni i tkanki tłuszczowej, co daje szereg korzyści zdrowotnych. Warto podkreślić, że zabieg jest zupełnie bezpieczny i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla pacjentów. Podczerwień wnika w tkanki, ale nie nagrzewa mocno naskórka (pacjenci odczuwają przyjemne ciepło).

Polecamy: Co to jest presoterapia?

Korzyści dla zdrowia

Pod wpływem promieniowania czerwonego rozszerzają się naczynia krwionośne. Termoterapia FIR usprawnia cyrkulację krwi, co wpływa na lepsze odżywienie tkanek, przyspiesza metabolizm i pomaga organizmowi pozbyć się toksyn. Podczerwień podwyższa temperaturę w skórze właściwej, powodując skracanie włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra odzyskuje gładkość i prawidłowe napięcie. Zabiegi termoterapii rozluźniają mięśnie, polecane są również przy różnego typu kontuzjach i bólach mięśniowych – zmniejszają stany zapalne i łagodzą dolegliwości bólowe.