SPORT - Wykorzystanie presoterapii w sporcie

Uprawiasz sport? Trening fizyczny to twoja codzienność? Bez znaczenia, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy amatorem zdrowego trybu życia, jeśli chcesz utrzymać organizm w odpowiedniej formie, musisz pozwolić mu odpowiednią i systematyczną regenerację. Bez prawidłowej odnowy biologicznej twoje ciało może w końcu przestać tolerować nawet niewielki wysiłek, nie wspominając o intensywnych treningach czy udziale w zawodach sportowych. Jednym z przyjemniejszych i niezwykle skutecznych sposobów na szybką, porządną regenerację mięśni jest stosowanie presoterapii po wysiłku.

Znaczenie regeneracji po treningu

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że regeneracja po wysiłku jest tak samo ważna, jak dobry trening. Dzięki niej możesz uniknąć przetrenowania oraz największej zmory sportowców - kontuzji . Ponadto regularna regeneracja potreningowa pozwala uzyskać efekt tzw. superkompensacji, polegającej na stopniowym zwiększaniu z treningu na trening zapasów energetycznych organizmu.

Na szczęście obecnie niewielu sportowców pozwala sobie na zaniedbania w zakresie regeneracji po wysiłku. Jeszcze do niedawna tylko profesjonaliści mieli dostęp do zabiegów odnowy biologicznej, które zapewniane były zwykle przez kluby sportowe. Dziś każdy sportowiec, również amator, może mieć dostęp do nowinek ze świata fizjoterapii. A co najważniejsze, z niektórych z nich możesz korzystać we własnym domu. Tak właśnie jest z presoterapią, która od jakiegoś czasu podbija serca sportowców, zarówno zawodowych, jak i amatorów.

Czym jest presoterapia?

Presoterapia to rodzaj drenażu limfatycznego kończyn górnych, dolnych lub tułowia, wykonywany przy pomocy specjalnego sprzętu do masażu uciskowego, z zastosowaniem indywidualnie dobranego ciśnienia. Zabieg wymaga założenia specjalnych mankietów, do których aparat pompujący wtłacza strumień sprężonego powietrza. W efekcie tego mankiety uciskają te partie ciała, które chcesz poddać regeneracji.

Jak działa presoterapia?

Wysoka skuteczność presoterapii stosowanej po wysiłku wynika przede wszystkim z jej wpływu na układ krążenia i układ limfatyczny. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu presoterapii po treningu krew lepiej dociera do mięśni, co przyśpiesza ich regenerację. Dzięki temu ciało szybciej pozbywa się uczucia ciężkości i zmęczenia, które często towarzyszą sportowcom po intensywnym wysiłku.

Ponadto długotrwały wysiłek fizyczny wywołuje stany zapalne, które utrudniają przepływ krwi oraz limfy. W rezultacie sportowcy, np. kolarze czy biegacze, często skarżą się na bolesność oraz przemęczenie mięśni, które uniemożliwiają im wykonywanie treningów z pełnym obciążeniem. Mówiąc wprost, organizm w pewnym momencie już nie może poradzić sobie z wydalaniem zbędnych metabolitów i jednoczesnym dotlenianiem wykończonych mięśni.

Dzięki zabiegom presoterapii po treningu organizm szybciej się zregeneruje i pozbędzie się nagromadzonych toksyn. Presoterapia w sporcie pozwala na osiągniecie pełnego zrelaksowania, odprężenia i wypoczęcia po wysiłku fizycznym, a także lepiej przygotowuje organizm do kolejnego treningu.

To jednak nie wszystko. Presoterapia sprawdza się nie tylko w celu regeneracji związanej z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Wykorzystanie presoterapii w sporcie dotyczy również zawodników po operacjach oraz urazach, którzy mają trudności ze zwalczaniem długotrwałych obrzęków.

Dla kogo jest presoterpia?

Z naszych obserwacji wynika, że z zabiegów presoterapii po treningach zwykle korzystają triatloniści, biegacze, kolarze i piłkarze, zarówno na poziomie zawodowym, jak i amatorskim. Ponadto ten rodzaj terapii stał się niezwykle popularny, gdy okazało się, że regularnie wykorzystują go piłkarze francuskiego Paris Saint Germain.

Jednak tak naprawdę presoterapia po wysiłku to doskonały sposób na regenerację we wszystkich dyscyplinach sportowych, w których najbardziej obciążone są kończyny. Jeśli jeździsz na rowerze, biegasz, trenujesz siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną czy piłkę ręczną, zabiegi presoterapii po treningu pomogą ci utrzymać organizm w dobrej formie oraz uniknąć przemęczenia mięśni i groźnych kontuzji.

Jak stosować presoterapię po treningu?

Jedną z wielu zalet presoterapii jest to, że zabiegi możesz wykonywać we własnym domu. Urządzenia do presoterapii w sporcie muszą być łatwe w obsłudze i nie powinny wymagać specjalistycznej wiedzy w zakresie wykonywania drenażu limfatycznego.

Wśród najpopularniejszych urządzeń do presoterapii po treningu znajdują się aparaty marki Pressmatic. Zostały one tak zaprogramowane, że bez trudu dopasujesz rodzaj masażu i siłę ucisku do swoich potrzeb. Aparaty Pressmatic dostępne są w wielu różnych wariantach. Bardziej poręczne urządzenia mogą obsługiwać mankiety 4, 6 lub 8 komorowe. Duże, profesjonalne modele wykorzystują nawet do 24 komór w mankietach. Większość z urządzeń posiada cyfrową regulację ucisku. Dzięki temu możesz szybko i bardzo precyzyjnie ustawić parametry zabiegu, dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Szczególnie, że do dyspozycji masz różne programy masażu, o mocy ciśnienia roboczego od 30 aż do 260 mmHg.

Samo urządzenie jest lekkie i ma niewielkie gabaryty. Niektóre modele, jak Pressmatic PM-6000M i PM-8000M są zasilane akumulatorowo. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca i z powodzeniem możesz zabrać je ze sobą, aby wykonać zabieg bezpośrednio po wysiłku fizycznym, np. po zawodach w szatni lub choćby na trawniku.

Co ważne, w przypadku urządzeń Pressmatic dostępny jest duży wybór mankietów przeznaczonych do różnych części ciała i w różnych rozmiarach. Bez względu na to, czy jesteś drobnej budowy maratończykiem, czy ponad dwumetrowym siatkarzem, na pewno znajdziesz u nas rozmiar idealnie pasujący do ciebie.