Zmęczone i ociężałe nogi – czy presoterapia pomoże?

Czy wiesz, jak skutecznie radzić sobie z takimi dolegliwościami jak zmęczone, ciężki i opuchnięte nogi? Zobacz, dlaczego warto stosować presoterapię.

  • Uczuciu ciężkości nóg może towarzyszyć bolesność
  • Obrzęki i bolesność mogą oznaczać problem z przepływem krwi lub limfy
  • Jeśli nie ma medycznych przeciwskazań do persoterapii, zabieg jest bezpieczny i można go wykonywać tak często, jak jest to potrzebne

Polecamy: Opuchnięte kostki u nóg - przyczyny

Zmęczone, ociężałe lub opuchnięte nogi mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nogi wydają się wówczas znacznie cięższe, a buty za ciasne. Uczuciu ciężkości nóg może towarzyszyć bolesność. Dlaczego czasem czujemy się, jakby nasze nogi były z ołowiu? Przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości bywają różne. Obrzęki pojawiają się np. podczas upałów lub z powodu noszenia niewygodnych butów (szczególnie jeśli są to buty na wysokich obcasach). W takich sytuacjach, aby zwalczyć objawy, najczęściej wystarczy odpocząć i zamoczyć nogi w chłodnej wodzie. Na ciężkie i zmęczone nogi skarżą się osoby zaniedbujące aktywność fizyczną, pracujące w pozycji stojącej lub spędzające większość dnia za biurkiem. Obrzęki i bolesność mogą oznaczać problem z przepływem krwi lub limfy. Dobrym rozwiązaniem dla pacjentów skarżących się na tego typu dolegliwości są regularne zabiegi presoterapii.

Polecamy: Jak leczyć w domu obrzęk limfatyczny?

Jak działa presoterapia i jakie daje rezultaty?

Presoterapia jest rodzajem masażu uciskowego. W odróżnieniu od manualnych form terapii, do przeprowadzania mechanicznego drenażu limfatycznego wykorzystuje się specjalne urządzenia oraz mankiety uciskowe, które podzielone są na komory. W trakcie zabiegu aparat sterujący wtłacza powoli, w kolejne komory mankietów powietrze. Kontrolowany ucisk na kończyny dolne stymuluje cyrkulację płynów wewnątrzustrojowych. Zalegająca krew i limfa przepychane są do najbliższych węzłów chłonnych. Presoterapia nie tylko redukuje ból, obrzęki i bolesność, ale również sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu i ujędrnia skórę. Zabieg dobrze wpływa na samopoczucie – pacjenci wskazują, że po sesji czują się zrelaksowani, wypoczęci i rozluźnieni. Warto podkreślić, że jeśli nie ma medycznych przeciwskazań do persoterapii, zabieg jest bezpieczny i można go wykonywać tak często, jak jest to potrzebne.